Regionfullmäktige 2018-2022

Mandatperiod: 2018-10-15 - 2022-10-14

Region Norrbottens högsta beslutande församling och den enda direkt folkvalda politiska församlingen i länet. Regionfullmäktige har 71 ledamöter och 71 ersättare som, i enlighet med mandatfördelningen, representerar de olika partier som blivit invalda.

Länkar:
Sammanträdesplan år 2020
Handlingar, protokoll och debatt
Motioner, interpellationer och frågor

Uppdrag (141 st)

EfternamnFörnamnPartiUppdragOrdningsnummer
Backgård Kenneth SJVP ledamot 1
Messner Doris SJVP ledamot 2
Åström Johnny SJVP ledamot 3
Nyström Maire SJVP ledamot 4
Ankarholm Dan SJVP ledamot 5
Sundström Anders SJVP ledamot 6
Henricsson Margareta SJVP ordförande 7
Åström Ann-Christin SJVP ledamot 8
Ojanlatva Lennart SJVP ledamot 9
Bohm Anders SJVP ledamot 10
Sjöö Erika SJVP ledamot 11
Ek Bo SJVP ledamot 12
Afvander Jörgen SJVP ledamot 13
Rönnqvist Anders SJVP ledamot 14
Skott Anna SJVP ledamot 15
Falk Carolin Terese SJVP ledamot 16
Nordqvist Stig SJVP ledamot 17
Åström Martin SJVP ledamot 18
Vedestig Tomas SJVP ledamot 19
Dahlén Margareta SJVP ledamot 20
Maglic Sead SJVP ledamot 21
Sidér Sören SJVP ledamot 22
Hedman Lena SJVP ledamot 23
Stridsman Anne SJVP ledamot 24
Torikka William SJVP ledamot 25
Bergdahl Christer SJVP ledamot 26
Johansson Nicklas SJVP ledamot 27
Frohm Linda M ledamot 28
Josefsson Anders M ledamot 29
Nordvall Hedström Monika M ledamot 30
Wikström Henrik M ledamot 31
Meier Thunborg Birgit M 2:e vice ordförande 32
Nordin Roland M ledamot 33
Lindfors Nils-Olov C ledamot 34
Karlsson Sarah C ledamot 35
Andersson Kurt-Åke C ledamot 36
Sjölund Majvor C ledamot 37
Öberg Anders S ledamot 38
Lindberg Elisabeth S ledamot 39
Sundelin Johannes S ledamot 40
Öhlund Helena S ledamot 41
Åström Lennart S ledamot 42
Nirlén Roland S ledamot 43
Westman Bengt S ledamot 44
Uvberg Ia S ledamot 45
Persson Daniel S ledamot 46
Gustavsson Anita S ledamot 47
Sydberg Jan S ledamot 48
Olofsson Eivor S ledamot 49
Holmqvist Sven S 1:e vice ordförande 50
Strömbäck Carina S ledamot 51
Thörnlund Lennart S ledamot 52
Siverhall Gerd S ledamot 53
Holm Lennart S ledamot 54
Isaksson Ann-Sofie S ledamot 55
Siljelöv Birgitta S ledamot 56
Johansson Majvor S ledamot 57
Burman Anders S ledamot 58
Aaro Anna-Carin S ledamot 59
Viklund Thor S ledamot 60
Berggård Glenn V ledamot 61
Sundkvist Conny V ledamot 62
Bramfeldt Lestander Elisabeth V ledamot 63
Holmquist Maria V ledamot 64
Snell-Lumio Christina V ledamot 65
Jonsson Linda V ledamot 66
Hortlund Lage SD ledamot 67
Vikström Lars-Åke SD ledamot 68
Sandström Marianne SD ledamot 69
Göransson Per SD ledamot 70
Ström Susanne SD ledamot 71
Eriksson Staffan SJVP ersättare 72
Valjus Helin Heli SJVP ersättare 73
Vånsjö Dick SJVP ersättare 74
Afvander Veronica SJVP ersättare 75
Henriksson Ann-Sofie SJVP ersättare 76
Pallin Lena SJVP ersättare 77
Dahlqvist Roland SJVP ersättare 78
Krigsman Tommy SJVP ersättare 79
Markström Malin SJVP ersättare 80
Bodmark Mats SJVP ersättare 81
Mirell Adrian SJVP ersättare 82
Hedman Mikael SJVP ersättare 83
Lampinen Ole SJVP ersättare 84
Vesterlund Berit SJVP ersättare 85
Sjöö Niclas SJVP ersättare 86
Eriksson Göte SJVP ersättare 87
Åström Ewa SJVP ersättare 88
Videkull Alice SJVP ersättare 89
Nyström Fred SJVP ersättare 90
Mirell Edvin SJVP ersättare 91
Pounu Birgitta SJVP ersättare 92
Pettersson Sandra SJVP ersättare 93
Kangas Yvonne SJVP ersättare 94
Strand Bengt-Åke SJVP ersättare 95
Lundmark Ulrika SJVP ersättare 96
Eriksson Clary SJVP ersättare 97
Bergman Daniel M ersättare 99
Eriksson Marina M ersättare 100
Zara Nihad M ersättare 101
Sköld Anita M ersättare 102
von Schantz Robert M ersättare 103
Sandlund Ellinor M ersättare 104
Kerttu Perarne C ersättare 105
Lidén Carola C ersättare 106
Selberg Gunnar C ersättare 107
Bäckström Kristina C ersättare 108
Spegel Emmi-Lie S ersättare 109
Mawlod Mohamed Mashalla S ersättare 110
Moen Åkerholm Bente S ersättare 111
Sjöberg Maria S ersättare 112
Johansson Ida S ersättare 113
Junkka Tomas S ersättare 114
Blomdahl Eivy S ersättare 115
Sköld Peter S ersättare 116
Nilsson Ann Kristin S ersättare 117
Karlsson Roland S ersättare 118
Söderlund Erik S ersättare 119
Eriksson Gunnel S ersättare 120
Granström Emil S ersättare 121
Näslund Eva S ersättare 122
Vikström Jonas S ersättare 123
Gidblom Birgitta S ersättare 124
Rolfs Bengt Erik S ersättare 125
Hjelte Jessica S ersättare 126
Abrahamsson Mats S ersättare 127
Granström Ulla S ersättare 128
Akan Sara S ersättare 129
Eriksson Peter S ersättare 130
Soutukorva Katarina S ersättare 131
Berggren Sanna V ersättare 132
Gräs Erik V ersättare 133
Burman Katarina V ersättare 134
Sandlund Gunnel V ersättare 135
Jääskeläinen Kati V ersättare 136
Jakobsson Mariann V ersättare 137
Karlsson Kristina SD ersättare 138
Isaksson Ilkka SD ersättare 139
Isaksson Carina SD ersättare 140
Bailey Leslie SD ersättare 141
Darengren Susanne SD ersättare 142