Förtroendevalda hos Region Norrbotten

Regionfullmäktige 2018-2022

Mandatperiod: 2018-10-15 - 2022-10-12

Region Norrbottens högsta beslutande församling och den enda direkt folkvalda politiska församlingen i länet. Regionfullmäktige har 71 ledamöter och 71 ersättare som, i enlighet med mandatfördelningen, representerar de olika partier som blivit invalda.

Länkar:
Sammanträdesplan år 2020
Handlingar, protokoll och debatt
Motioner, interpellationer och frågor

Uppdrag (142 st)

EfternamnFörnamnPartiUppdragOrdningsnummer
Lingbro Håkan SD ersättare 139
Bergdahl Christer SJVP ledamot 26
Granström Emil S ersättare 117
Videkull Holger SJVP ersättare 94
Karlsson Sarah C ledamot 35
Granström Ulla S ersättare 124
Vedestig Tomas SJVP ledamot 19
Lindfors Nils-Olov C ledamot 34
Karlsson Roland S ersättare 114
von Schantz Robert M ersättare 102
Jonsson Linda V ledamot 66
Sundkvist Conny V ledamot 62
Kerttu Perarne C ledamot 36
Messner Doris SJVP ledamot 2
Nilsson Ann Kristin S ersättare 113
Strömbäck Carina S ledamot 51
Rolfs Bengt Erik S ersättare 121
Westman Bengt S ledamot 44
Falk Carolin Terese SJVP ledamot 16
Uvberg Ia S ledamot 45
Lidén Carola C ersättare 105
Junkka Tomas S ersättare 110
Mawlod Mohamed Mashalla S ledamot 55
Videkull Alice SJVP ersättare 84
Aaro Anna-Carin S ledamot 59
Lindberg Elisabeth S ledamot 39
Åström Martin SJVP ledamot 18
Burman Anders S ledamot 58
Nirlén Roland S ledamot 43
Eriksson Marina M ersättare 99
Sandström Marianne SD ledamot 68
Nyström Maire SJVP ledamot 4
Lundmark Ulrika SJVP ersättare 91
Wikström Henrik M ledamot 31
Rautio Dan SD ersättare 142
Öberg Anders S ledamot 38
Meier Thunborg Birgit M 2:e vice ordförande 32
Soutukorva Katarina S ersättare 127
Åström Ann-Christin SJVP ledamot 8
Öhlund Helena S ledamot 41
Jakobsson Marianne V ersättare 137
Siverhall Gerd S ledamot 53
Sjöö Erika SJVP ledamot 11
Akan Sara S ersättare 125
Synnergren Lennart S ersättare 128
Markström Malin SJVP ersättare 75
Strand Bengt-Åke SJVP ersättare 90
Valjus Helin Heli SJVP ledamot 6
Henriksson Ann-Sofie SJVP ledamot 25
Krigsman Tommy SJVP ersättare 74
Hjelte Jessica S ersättare 122
Bergman Daniel M ledamot 33
Afvander Veronica SJVP ledamot 17
Holm Lennart S ledamot 54
Vikström Jonas S ersättare 119
Siljelöv Birgitta S ledamot 56
Åström Jonny SJVP ledamot 3
Nordqvist Helena S ersättare 131
Eriksson Gunnel S ersättare 116
Vikström Lars-Åke SD ledamot 71
Zara Nihad M ersättare 100
Andersson Karin SJVP ersättare 93
Berggård Glenn V ledamot 61
Gräs Erik V ersättare 133
Holmqvist Sven S 1:e vice ordförande 50
Hedberg Erik SD ersättare 140
Bailey Leslie SD ersättare 138
Jääskeläinen Kati V ersättare 136
Snell-Lumio Christina V ledamot 65
Pettersson Jessica SJVP ersättare 95
Åström Lennart S ledamot 42
Ström Susanne SD ledamot 70
Eriksson Clary SJVP ersättare 92
Forsman Karin M ersättare 104
Viklund Thor S ledamot 60
Sjölund Majvor C ledamot 37
Pallin Lena SJVP ersättare 72
Sandlund Gunnel V ersättare 135
Maaherra Siv SJVP ersättare 98
Nordvall Hedström Monika M ledamot 30
Skott Anna SJVP ledamot 15
Olofsson Eivor S ledamot 49
Åström Ewa SJVP ersättare 83
Abrahamsson Mats S ersättare 123
Backgård Kenneth SJVP ledamot 1
Dahlén Margareta SJVP ledamot 20
Mirell Edvin SJVP ersättare 86
Vesterlund Berit SJVP ersättare 80
Kangas Yvonne SJVP ersättare 89
Pounu Birgitta SJVP ersättare 87
Johansson Ida S ersättare 109
Berggren Sanna V ersättare 132
Ankarholm Dan SJVP ledamot 5
Bohm Anders SJVP ledamot 10
Näslund Eva S ersättare 118
Spegel Emmi-Lie S ledamot 46
Henricsson Margareta SJVP ordförande 7
Karlsson Kristina SD ledamot 69
Lund Robert SD ersättare 141
Ojanlatva Lennart SJVP ledamot 9
Söderlund Erik S ersättare 115
Josefsson Anders M ledamot 29
Sundelin Johannes S ledamot 40
Johansson Nicklas SJVP ledamot 27
Eriksson Göte SJVP ersättare 82
Holmquist Maria V ledamot 64
Eriksson Per S ersättare 130
Sydberg Jan S ledamot 48
Sköld Anita M ersättare 101
Nyström Fred SJVP ersättare 85
Hedman Mikael SJVP ersättare 78
Sandlund Ellinor M ersättare 103
Burman Katarina V ersättare 134
Johansson Majvor S ledamot 57
Bäckström Kristina C ersättare 107
Stridsman Anne SJVP ledamot 24
Bodmark Mats SJVP ersättare 76
Mirell Adrian SJVP ersättare 77
Esberg Arne SJVP ersättare 96
Hedman Sofia SJVP ersättare 97
Eriksson Peter S ersättare 126
Sjöö Niclas SJVP ersättare 81
Selberg Gunnar C ersättare 106
Sidér Sören SJVP ledamot 22
Gidblom Birgitta S ersättare 120
Gustavsson Anita S ledamot 47
Ek Bo SJVP ledamot 12
Tornberg Sven C ersättare 108
Frohm Linda M ledamot 28
Lampinen Ole SJVP ersättare 79
Afvander Jörgen SJVP ledamot 13
Rönnqvist Anders SJVP ledamot 14
Pettersson Sandra SJVP ersättare 88
Hedman Lena SJVP ledamot 23
Blomdahl Eivy S ersättare 111
Thörnlund Lennart S ledamot 52
Bramfeldt Lestander Elisabeth V ledamot 63
Bergqvist Yvonne S ersättare 129
Dahlqvist Roland SJVP ersättare 73
Maglic Sead SJVP ledamot 21
Sköld Peter S ersättare 112
Hortlund Lage SD ledamot 67